ČESTA PITANJA

Trajni make-up

1. Tko nije kandidat za izradu trajnog make-upa?

Budući se radi o tetoviranju, osobe koje nije preporučljivo tetovirati – prvenstveno trudnice i dojile.

Osim toga, osobe s bilo kakvim ozbiljnim zdravstvenim problemom, koje bi se prethodno trebale konzultirati sa svojim liječnikom.

Također, osobe s dermatološkim bolestima i stanjima.

Vrlo visok tlak, uzimanje nadomjesnih hormona, dijabetes, bolesti koje traže redovno uzimanje lijekova za razrijeđivanje krvi često uzrokuju teže primanje pigmenta i njegovo brže gubljenje.

14 dana prije tretmana treba prestati s korištenjem kozmetike s retinolom i seruma za trepavice ( zbog eyelinera) ili obrve, inače se reskira migracija pigmenta u okolnu kožu.

Pojedini lijekovi, kao Accutane, onemogućavaju pružanje ove usluge.

Nikad se ne pružaju ove usluge osobama s akutnim bolestima, kao što su razne upale, prehlade i slično, do izlječenja.


2. Da li se obrve mogu napraviti osobi koja ih uopće nema, bilo jer su uklonjene ili zbog bolesti i nekog drugog stanja?

Da, to je najsloženiji postupak, ali moderne metode unosa pigmenta omogućavaju umjetniku da u dobroj mjeri, na dosta prirodan način nadomjesti nedostatak dijela ili cijele obrve.


3. Zašto bih željela/želio dati napraviti trajni make-up?

Trajni make-up omogućava korigiranje sitnih nedostataka u izgledau, kao što su rijetke, nepravilne obrve, asimetričan ili nepostojeći rub usana ili neizražajne oči s malo ili nepostojećim trepavicama.

Trajni make-up omogućava uštedu vremena i novca na svadnevnom šminkanju, posebno ujutro, te pri vježbanju, na kupanju i sunčanju, pri radu. Omogućava da osoba uvijek izgleda uređeno s dojmom dnevne šminke, što je velika pomoć i izvor samopouzdanja u užurbanom danu.


4. Da li izrada trajnog make-upa boli?

Budući se radi o vrsti tetoviranja, koja se radi sitnim iglicama, malo neugode je prisutno.

Pri izradi se koriste anestetičke kreme i gelovi, koji kod nekih osoba izazivaju potpuni nedostatak boli, dok kod nekih ipak ostavljaju manji osjećaj neugode. Doživljaj je potpuno individualan, a velikim dijelom ovisi i o razini stresa, očekivanjima, stanju organizma i slično. Ne preporučuje se dogovoriti tretman tijekom menstruacije, kad je prag boli nešto niži.

Klijenti uspoređuju bol najviše s čupanjem obrva, dok je kod većine treman bezbolan.


5. Koliko traje tretman?

Vrijeme potrebno za unos pigmenta je individualno, jer ovisi o stanju kože. Prosječno, izrada obrva, usana i eyelinera traje od 2 do 3 sata.


6. Koliko traju rezultati?

To je individualno, a najviše ovisi o vlastitoj fiziologiji, te životnom stilu.

Više izlaganja suncu, vodi, više znojenja ( vježbanje), parenja (sauna), korištenja agresivnijih stredstava za njegu i sl., skraćuju trajanje unesenog pigmenta.

Prosječno, obrve traju od jedne do dvije godine, usne od dvije do četiri, eyeliner od dvije do četiri.

Pigment nikad poptuno ne nestaje iz kože, samo postepeno blijedi.

Zato je dobro obnoviti svježinu boje svake dvije godine.


7. Kako izrađeni trajni make-up izgleda odmah nakon tretmana, da li mogu nastaviti sa životom?

Izrada obrva novom, Pixelblading metodom, omogućava da s tretmana direktno odete u život. Prisutno je samo malo crvenila oko obrve, koje se povlači u roku 2-3 sata i nije posebno vidljivo. Tijekom zarastanja, koje traje od 3 -7 dana, nema nikakvih vidljivih promjena ( vrlo rijetko, malo perutanja kože, što se uklanja svakodnevnom higijenom). Tijekom zarastanja, obrve mogu malo svrbiti. U tom razdoblju, koristi se specijalna krema za zarastanje.

Nakon izrade usana, one izgledaju naoteklo tijekom tog dana. Nakon toga, tijekom sljedeća 4 – 10 dana, lagano se guli gornji sloj kože s viškom pigmenta, a usne su suhe i osjetljive, te ih treba čuvati od agresivne hrane, obojenih pića i agresivnih postupaka. Tijekom cijelog vremena zarastanja izuzetno je važno prati ih i njegovati specijalnom kremom. Najveći problem do kojeg može doći je izbijanje herpesa, ako ga osoba ima u tijelu, jer se koži usana nanosi trauma. To se može djelomično spriječiti antivirusnom terapijom, koju propisuje liječnik. Izbijanje mjehurića herpesa može dovesti do gubitka pigmenta na tim mjestima, što se nadoknađuje na tretmanu korekcije.

Eyeliner vrlo brzo i nevidljivo zarasta. Tijekom prva 2-3 dana moguć je osjećaj naoteklosti kapaka, koji pomalo splasnu.

Tijekom zarastanja, dolazi do blijeđenja boje, jer tijelo odbacuje višak unesenog pigmenta zajedno s površinskim slojem kože. Zato je nakon 30-60 dana nužno ponoviti postupak, kako bi se osigurali optimalni i trajni rezultati.

Proces izrade trajnog make-upa je proces od dva termina. Za usne, ukoliko se želi jača nijansa od prirodne, može se ponavljati i 3-4 puta, u razmacima od najmanje 45 dana, preporučljivo 60 dana.


8. Po čemu se Pixelblading tehnika razlikuje od japanske (microblading) i aparativne tehnike (puder obrve)?

Pixelblading tehnika je najmlađa tehnika izrade trajnih obrva, nastala 2019. godine u SAD i trenutno je primjenjuje stotinjak PMU artista u svijetu.

To je ručna tehnika, a pigment se unosi utapkavanjem, a ne rezanjem kože.

Ovom tehnikom je moguće izraditi “dlačice” kao i tehnikom microbladinga, ali bez oštećenja kože, jer ne dolazi do zarezivanja, već se pigment unosi u formi malih točkica ( pixela), što je blagotvorno za kožu.

Ova tehnika omogućava izradu trajnih obrva na svakom tipu kože, dok druge tehnike ne daju trajne i lijepe rezultate na masnoj koži.

Puder obrve su primjerene svakoj koži, no proces zarastanja je duži i vidljiviji, zbog većeg ljuštenja kože, jer rad mašinom više oštećuje kožu od ručnog unosa pigmenta.

Rezultati ove tehnike traju duže, te omogućavaju rad na najkompliciranijim kožama, koje zbog uzimanja hormona i drugih lijekova, ne mogu na drugi način dobro primiti pigment.

Sve su to razlozi zbog kojih smo u svom radu specijalizirali upravo ovu, optimalnu tehniku, koja ujedno daje vrlo suptilne i prirodne rezultatte.

Trajni make-up je najbolji onda kad nitko ne može primjetiti da je na vašem licu nešto umjetno – samo lijepo i uređeno.


9. Koliko traje razdoblje zarastanja tretiranog područja?

Individualno, ovisno o vlastitoj brzini zarastanja.

Prosječno, od 3 do 10 dana.

Ne preporučuje se odlaziti u solarij, u saunu, niti na intenzivno vježbanje tijekom toga razdobla, kako bi se na početku sačuvala maksimalna količina pigmenta i osigurao optimalan rezultat.

Tijekom zarastanja, tretirano područje se mora održavati izuzetno čistim, mora se prati najmanje dva puta dnevno, i dozvoljena je upotreba isključivo kreme dobivene nakon tremana.

Tijekom zarastanja, strogo je zabranjeno na tretirano područje nanositi bilo što drugo, kao što je make-up, kreme, puder ili bilo što drugo, jer ne možemo osigurati sterilnost tih proizvoda, što može dovesti do upale ili gubitka i oštećenja pigmenta u koži.


10. Na što treba obratiti pažnju prije tretmana?

24 sata prije tretmana ne treba piti alkohol, koji zbog svog utjecaja na tlak i razrjeđivanje krvi, može bitno smetati unosu pigmenta.

Na dan tretmana treba izbjegavati kavu, iz istih razloga. Koža stvara više plazme i može više krvariti i time omesti unos pigmenta.

Treba se dobro naspavati i jesti, jer to bitno utječe na razinu stresa i doživljaj neugode tijekom tretmana.

Za tretman treba imati dovoljno vremena, jer je koža individualna i ne može se u minutu znati koliko će sam proces dolaska do optimalnog rezultata trajati.

Tijekom tretmana treba utišati mobitel, kako ne bi dolazilo do naglih smetnji, trzajeva i slično, a mobitel može biti i izvor štetnih mikroorganizama, što u našoj dezinficiranoj okolini svakako želimo izbjeći.


11. Kakve mjere higijene i dezinfekcije se poduzimaju tijekom tretmana?

Prostor studija se dezinficira za svakog klijenta ( podovi, površine, kvake, wc….), u studio se ulazi u dezinficiranim papučama.

Koriste se isključivo sterilni, jednokratni materijali za unos pigmenta (igle, sanitarni materijal – vatice itd.)

Osoba koja provodi tretman radi u čistoj radnoj odjeći, uvijek s rukavicama i maskom, koji su jednokratni i mijenjaju se za svakog klijenta.

Sav otpad uklanja se na propisan način.

Sav pribor koji nije jednokaratan, i ne služi unosu pigmenta u kožu, se sterilizira. ( škarice, pincete i sl.).

Zdravlje i higijena su nam jednako važni kao vrhunski rezultati našeg rada.

12. Da li se Pixelblading obrve mogu raditi po već postojećem microbladingu ili puder obrvama?

Da, od slučaja do slučaja, ukoliko je pigment dovoljno izblijedio ili ne postoje ožiljci od microbladinga.

Molimo rezervirajte termin za konzultacije, kako bismo utvrdili možemo li vam pružiti uslugu ili vam preporučiti tretman uklanjanja prethodnog trajnog make-upa.

13. Što je s alergijama?

Ako ste se dosad već tetovirali bilo gdje na tijelu, mirni ste.

Ako znadete za neku alergiju, recite nam to na konzultacijama. Alergije na hranu ili pelud nisu problem.

Crveni pigment u boji za usne je poznati alergen, koji u vrlo rijetkim slučajevima, može postati aktivan i 5 godina nakon izrade tetovaže i tada je potrebno potražiti pomoć liječnika.

Pigmenti koje koristimo za trajni make up su provjerenih i stalno testiranih brandova Permablend, SofTap, Purebeau i Phi.

Anestetički gel i kreme sadrže 5 % lidokaina, pa ako ste ikad primili lokalnu anesteziju kod stomatologa, mirni ste.

Oruđa koja koristimo za unos pigmenta ( blade i igle za mašinu) su od kirurškog čelika, koji ne izaziva alergijske reakcije.

Koristimo samo nitrilne rukavice, tako da je isključena alergija na lateks.

Odgovornost da znadete da li ste alergični na neki sastojak je na vama, mi ćemo vam na zahtjev dati na uvid sastave svih pigmenta i anestetika.

U dosadašnjoj praksi, nismo imali niti jednu alergijsku reakciju klijenta, a kad bi se desila, pokazuje se odmah, pa treba istog časa prestati s radom, dobro isprati područje, te bi vam preporučili posjet liječniku, kako bi se rasčistile sve nedoumice, jer reakcija može biti izazvana i nečim sasvim drugim.